Yaşam / 1 yıl önce

Kullandıktan sonra yapı taşı olarak kullanılabilecek yeniden kullanılabilir bir şişe

YAYINLANMA ZAMANI: 18 Kasım, 2019
Yayınlayan : Tab2Haber Merkezi

Alfred Heineken'in yaratıcı ruhu pazarlama ve tanıtımın ötesine geçti; Ayrıca, altmışlı yılların başında karayiplerde ziyaret ettiği ve adalarda gördüğü atılan çöp miktarına hayret ettiği ilhamını geri dönüşüme dair ilerici fikirleri vardı. Bu atıkların bir kısmı onun şişeleriydi.

Heineken, Mimarlar Araştırma Vakfı (SAR) direktörü mimar John Habraken'e kullandıktan sonra yapı taşı olarak kullanılabilecek yeniden kullanılabilir bir şişe tasarlama fikriyle yaklaştı. Bir proje doğmuş gibiydi. Habraken gerçekten inşaat amaçlı kullanılabilecek bir şişe tasarladı, ancak en azından Heineken'in öngördüğü bira şişesi gibi değildi.

Habraken'ın ikinci tasarımı, şimdi aşina olduğumuz WOBO şişesiydi. Kabartmalı ve içbükey bir tabanı olan düz kenarlı bir şişe. 1964'te Heineken, Leerdam'daki Vereenigde Glasfabrieken'in ürettiği toplam 100.000 şişeden (hem 35 hem de 50 cl) vardı ve bu tasarımın dünya çapında patentini aldı.

İyi niyetlere rağmen, şişe, özellikle Heineken'in pazarlama bölümünden dirençle karşılaştı. Görüntüye zarar vereceği ve şirketi şişenin yanlış kullanımı konusunda iddialara açacağı endişesi vardı. Yine de Heineken, kendi bahçesinde WOBO şişelerinden inşa edilmiş bir bahçe evine sahipti, daha sonra projeyle ilgili tartışmalar sakinleşti.

On yıl sonra Habraken, bir İngiliz eleştirmeni ve mimarlık ve tasarım profesörü olan Martin Pawley'in “Çöp Evleri” nin yayınlanmasının ardından Heineken'e tekrar yaklaştı. Pawley, atıkların geri dönüşümü hakkında fikirlerini açıkça dile getirdi ve Heineken'in WOBO bahçe evini kitabının kapağında belirgin bir şekilde öne sürdü.

Habraken, Heineken'e şunları yazdı: “On yıl önceki WOBO girişimi, artık Heineken'in projeye olan desteğini bir kez daha teyit ederek cevap verdiği yanıt olarak, geri dönüşümlü ambalajlama geliştiren ilk endüstriyel girişim olarak görülüyor.

Projeyi daha geniş bir kapsamda geliştirmek için SAR ekibi Dura, Philips, Van Leer Packaging ve Pon's Automobielhandel'e de yaklaştı. Fikir, bu endüstrilerden gelen materyallerin yardımıyla, Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde bir WOBO binasının inşa edilmesi ve SAR ofisi görevi görmesiydi. Ne yazık ki bina hiçbir zaman gerçekleştirilmedi; TU Eindhoven ve Alfred Heineken'in yönetim organı anlaşmaya varamadı.