2 yıl önce

Wimbledon Tenis Turvası'ndaki ilginç detaylar

Wimbledon sadece tenis turnuvası değil 1877’den beri düzenlenen, dünyanın en prestijli tenis turnuvası “Wimbledon” için tenis severler Londra’ya akın etti. 14 Temmuz tarihine kadar devam edecek turnuvada tenisin en iyilerinin karşılaşmaları, unutulmaz anlara sahne oluyor. Genekselleşerek büyük bir izleyici ve hayran kitlesi oluşturan Wimbledon Tenis Turnuvası’nın yıllar içinde değişen ve gelişen özellikleri de turnuva kadar dikkat çekici. İşte o ilginç detaylar…
YAYINLANMA ZAMANI: 11 Temmuz, 2019
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Ödülde kadın erkek eşitliği

wimbledon.com

Kadın erkek eşitliğindeki adelet sporda ne yazık ki geç tecelli etti. Wimbledon'da 1968'de şampiyon olan erkek sporcuya 30 bin sterlin verilirken kadın şampiyona ise 11 bin sterlin verildi. Bu haksızlık ise 2007 yılında ortadan kalkarak, kadın ve erkek şampiyonlara eşit para ödülü verilmeye başlandı. Bu yıl turnuvada 34 milyon sterlin ödül dağıtılacak. 13 Temmuz'da yapılacak tek kadınlar ve 14 Temmuz'da oynanacak tek erkekler finalini kazananlar 2 milyon 350 bin sterlin para ödülü kazanacak.

57 bin topun geliri okula bağışlanıyor

wimbledon.com

Turnuvada her yıl 54.250 tenis topu kullanılıyor ve öncesinde sabit 20 oC sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Oyunlardan sonra kullanılmış toplar, kutusu yaklaşık 3 Sterlin’den satışa çıkartılıyor ve elde edilen gelir okullardaki tenis programlarına yönlendiriliyor.

Kupa Prensesin elinden

wimbledon.com

Kraliyet protokolü tabii ki turnuvada da kendini gösteriyor. 14 bin 979 seyirci kapasiteli Wimbledon merkez kortta, Kraliyet ailesinin de bir locası bulunuyor. Şampiyonlara kupalarını turnuvanın düzenlendiği kentin Düşesi ya da Dükü veriyor.

Turnuvalara yağmur arası

wimbledon.com

Turnuvanın düzenlediği yer İngiltere olunca haliyle hava durumu da genellikle yağışlı oluyor. Hatta 1922 yılından bu yana yağmur nedeniyle kesintisiz sadece 7 turnuva yapılabilmiş. Uzun yıllar bu duruma “seyirci” kalınsa da 2009 yılında turnuvanın düzenlendiği standyuma açılıp kapanabilen bir çatı eklendi.

Dünya basının objektifi burada

wimbledon.com

Tüm dünyayı düzenlendiği 2 hafta boyunca ekrana kitleyen Wimbledon Tenis Turnuvası’nı basın da yakından takip ediyor. Turnuvayı, 50'i aşkın ülkeden yaklaşık 100 gazeteci takip ediyor. Gazeteci sayısında ev sahibi İngiltere başı çekerken, ABD, Fransa, İtalya, Japonya, Almanya, İsviçre ve İspanya onu takip ediyor.

Kortların koruyusu şahin Rufus

​​​​

by Dan Imhoff and Michael Beattie

19 yıldır kortların üzerinde uçarak çimleri güvercinlerden koruyan özel eğitimli şahin Rufus, turnuvanın adeta maskotu. Genelde insanların yoğun olarak alanda bulunmadığı sabah 5.00-9.00 saatleri arasında kortların üzerinde uçan Rufus, bugün 11 yaşında. Turnuvaya gelenlerin ilgi odağı olan Rusuf, 2012’de yılında kaçırılmış ancak kısa sürede bulunmuştu.

250 top toplayıcı çocuk

wimbledon.com

Teniste setlerin sekteye uğramadan hızlıca devam etmesinin arkasında top toplayıcı çocuklar aslında bu sürecin en kilit noktası. Wimbledon Tenis turnuvasında yalnızca 100 erkek çocuk, top toplayıcısı olurken, 1977’de kızların da katılmasıyla sayı 250’yi buldu. Londra'daki çeşitli okullardan seçilen top toplayıcı çocuklar, yeşil çizgili koyu mavi şort ve tişörtler giyiyorlar.

Her gün 28 bin kilo çilek tüketiliyor

by Alison

Wimbledon’nın meşhur meyvesi çilek ziyaretçilerin de gözdesi. Wimbledon’a yakın bölgelerden her gün 28 bin kiloyu aşkın çilek merkeze getiriliyor. Sabah 5’te toplanıp getirilen kilolarca çileklek üzerine krema dökülerek satılıyor. Bunun için günlük yaklaşık 8 bin litre krema kullanılıyor. Gelenek ve göreneklerine bağlı İngilizler haliyle içecek olarak da çayı tercih ediyor. Turnuva süresince 350 bin fincan çay tüketiliyor.

11 saat süren maçlar…

by Ben Rothenberg and Sean Keeley

Wimbledon tarihinde bugüne kadar ve ayrıca tüm tenis tarihinde en uzun maç 2010 yılında birinci turda John Isner ile Nicolas Mahut arasında oynandı. 3 gün boyunca ve tam tamına 11 saat beş dakika süren maçı John Isner kazandı.2018 yarı finalleri ise Wimbledon tarihinin en uzun iki yarı finali oldu. 6 saat 36 dakika süren Anderson ve John Isner arasındaki yarı final maçı Wimbledon'da ikinci en uzun tek erkekler maçı ve tenis tarihinin üçüncü en uzun tek erkekler maçı oldu. Isner, böylece Wimbledon tarihinin en uzun iki maçında oynadı.

Çimi bozdun cezası: 10 bin dolar

wimbledon.com

ABD'li tenisçi Serena Williams, korta zarar verdiği gerekçesiyle 10 bin dolar para cezası aldı. Sezonun üçüncü Grand Slam Tenis Turnuvası Wimbledon’da 8. şampiyonluğunu kovalayan 37 yaşındaki Williams, organizasyon öncesinde antrenman kortlarında hazırlanırken raketiyle çim korta zarar verdiği gerekçesiyle 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.