Yaşam / 1 yıl önce

Üç büyük marketten Corona açıklaması

Corona virüs nedeniyle vatandaş market alışverişini artırırken, Migros, Metro ve Carrefoursa'dan yapılan açıklamada hem online kanallarda hem de mağazalarda gıda ve temizlik malzemelerine talebin arttığı, tedarikte şu an sorun olmadığı belirtildi.
YAYINLANMA ZAMANI: 30 Mart, 2020
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Türkiye’de ilk corona virüsü vakasının teşhis edildiğinin açıklanmasının ardından vatandaş bazı maddeleri stoklamak için marketlere yönelirken, Carrefoursa ve Migros’tan açıklama geldi. Yetkililer vaka tespit edilmesinin bir salgın durumu olmadığını sıklıkla tekrar ediyor.

Carrefoursa’dan yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsü açıklaması sonrası bugün, geçen hafta ve düne oranla normal trafik seyrimiz saatlik bazda yüzde 50 arttı. Buna bağlı olarak ciromuzda da yüzde 50’lik bir büyüme gerçekleşmekte” denildi.

ONLINE SATIŞLAR DA ARTTI

İlk vakanın ortaya çıkmasının ardından ciro bazında en çok büyüme gösteren reyonların kuru gıda, kasap, temizlik malzemeleri, parfümeri, kişisel bakım ve hijyene yönelik ürünler olduğunu belirten şirket, e-ticaret platformunun trafiğinde de yoğunluk olduğunu vurguladı.

Bir diğer perakende zinciri Migros’tan yapılan açıklamada da, hem mağazalarda hem de online alışverişte talep artışı olduğu belirtilerek “Üreticilerle birlikte tedariğimiz güçlü, artan talep karşılanıyor. Tüm temel gıda ve ihtiyaç malzemelerine, temizlik ve kişisel hijyen malzemelerine talep arttı” denildi.

METRO’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’deki ilk Corona vakasının doğrulanmasının ardından zincir marketler müşterilerinin merak ve endişelerini gidermek için açıklama yapmaya başladı. Metro zincir marketleri de benzer bir açıklama yaparak müşterilerini bilgilendirdi.

Metro açıklamasında “Alışveriş arabaları, kasa ve ödeme sistemleri makineleri günde 6 kez dezenfekte ediliyor” denildi.

Market, “Hem müşterileri hem de mağaza çalışanları için hijyen önlemlerini artıran Metro Market, stok kontrollerini anlık olarak takip ediyor” açıklamasında bulundu.

Metro açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti

* Tüm Metro mağazalarında; ürünlerin sergilendiği tüm alanlar, alışveriş arabaları, kasalar, kasa bantları, pos makineleri, lavabolar ve gıda işleme alanları düzenli olarak temizleniyor ve dezenfekte ediliyor.

* Hastalığın yayılması ihtimaline yönelik olarak bu operasyonların gün içindeki sıklığı da artırıldı:

*Alışveriş arabaları günde 6 kez

*Yürüyen merdiven bantları 3 saatte 1 kez

*Kasa bantları ve pos makineleri günde 6 kez temizleniyor.