Teknoloji / 2 yıl önce

Über’e Rakip “Tesla Robotaksiler”

Elon Musk “Tesla Autonomy Day” etkinliğinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Etkinlik Tesla modellerinin tanıtım ve otonom sürüşle ilgili videolar ile başladı. Ayrıca yeni geliştirdikleri bir mikroçipten, Full Self Driving yani tamamen sürücüsüz otomobil özelliğinden ayrıntılı olarak bahsedildi. Yeni geliştirdikleri bir proje olan “Araç Paylaşımı” planları da etkinlikte açıklanan konular arasında yer aldı. Musk’ın çarpıcı açıklamalarından biri de Tesla’dan başka bir markaya yapılacak yatırımın bir at almaktan farkı olmadığıydı.
YAYINLANMA ZAMANI: 30 Nisan, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Etkinlikte dikkat çeken bir başka ana başlıksa Uber’e rakip olacak Robotaksiler oldu.

Şirketin üzerinde 3 yıldan fazladır çalıştığı proje, Tesla araç sahiplerinin evdeyken, işteyken veya aracını kullanmadığı vakitlerde onu paylaşması şeklinde planlanmış. Projenin 2020’de hayatımızda olması planlanmakta.


Tamamen sürücüsüz yolculuk deneyiminde ise, otonom sürüş modunun kapalı olduğu zamanlarda sürücünün hareketlerinin incelenerek nasıl hareket ettiğine bakılıyor ve yapay zekanın karşılaşması muhtemel durumlar daha iyi analiz ediliyor. Araçların çevreyi gören kameralar ile donatıldığı, LIDAR sensörlerden çok daha verimli çalıştığı ifade ediliyor. Kameralı sistem insan gözü görevi görüyor ve LIDAR sistemlere göre çok daha üstün olarak yüksek çözünürlükte ve derinlikte algılama kapasitesine sahip.