Yaşam / 2 yıl önce

Tatile çıkarken yapılmaması gerekenler

Tüm yılın yorgunluğunu atmak için, kimileri çılgınlar gibi eğlenmek için kimileri ise farklı kültürleri keşfetmek için çıkar.
YAYINLANMA ZAMANI: 30 Mayıs, 2019
Yayınlayan : Tab2Haber Merkezi

Tatile gidilecek dönemin hayalleri aylar öncesinden yapılsa da zamanı geldiğinde telaşla yanıma ne almalıyım diye paniklediğimiz, sevdiklerimizle tartıştığımız bambaşka bir stres olgusuna dönüşen zaman dilimi değil mi? Tüm yılın yorgunluğunu atmak için, kimileri çılgınlar gibi eğlenmek için kimileri ise farklı kültürleri keşfetmek için çıkar. Hepsi iyi hoş ama bazı gözden kaçan hatalar, tüm tatili insana zehir etmeye yetebilir. Bu nedenle uzun zamandır dört gözle beklediğiniz o muhteşem tatile çıkmadan önce bazı önemli noktaları göz ardı etmemenizde fayda var. Unutmayın; tatil affetmez.


Evden sanki akşam eve geri dönecekmiş gibi çıkmak.
Tatiliniz ne kadar güzel geçse de, döndüğünüzde karşılaşacağınız berbat bir manzara, tatile dair bütün güzel anıları bir anda silip atabilir. Bu yüzden tatile çıkmak için evden ayrılmadan önce tüm şalterleri indirmeyi, vanaları kapatmayı ve buzdolabından da bozulması muhtemelen yiyecekleri kaldırmayı unutmayın. Bir de tabii evden çıkarken kapıları sıkıca kilitlemek gerekiyor. Yoksa döndüğünüzde evinizi sadece eskisi gibi değil, hiç bulamama ihtimaliniz de var.


Elinize geçen her şeyi bavula doldurmak.
Tatile giderken yapılan en büyük hatalardan biri kullanılmayacak eşyaları da bavulunuzda taşımak. Konaklayacağınız süreyi ve ve bulunduğunuz yere göre ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirleyerek bavulunuzu hazırlamak size hem yük hem de hareket özgürlüğü açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

Yakın arkadaşın çok iyi bir yol arkadaşı da olabileceğini düşünmek.
En yakın arkadaşlarımız günlük hayatta her daim en sevdiklerimiz, en çok vakit geçirdiklerimiz olabilir pek tabii. Ancak maalesef iş tatil olunca, durumlar tamamen tersine dönebiliyor. Bu yüzden tatile çıkılacak arkadaşları iyi seçmekte fayda var. Hatta çok kalabalık bir ekip de zannettiğiniz kadar eğlenceli olmayabilir.

Kalbinizin götürdüğü yere gitmenin daima en iyisi olacağına inanmak.
Tatil elbette rahatlamak ve özgürleşmek anlamına geliyor. Bu düşünceyle de insanlar tatile çıkmadan önce program ve plan yapmadan tamamen o an canları ne isterse o şekilde hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bu kabul edebileceğimiz çok hoş bir fikir. Yalnız durumun her defasında öyle gelişmeyeceğini de unutmamak lazım. Bir anda peşi sıra gelen aksilikler, plansız bir seyahatin en önemli nedeni olabilir. her zaman el altında bi B planı olmasında fayda var.

Gidilen yerden satın alacağını düşünerek gerekli pek çok şeyi bavula koymamak.
En çok ihtiyaç olan şeyler tatil yerlerinde genelde çok pahalıya satılıyor. Paraya kıymaya karar verseniz de ya gittiğiniz yerde bulamazsanız? Her ihtimali düşünmek gerekir. İhtiyaçlar, hiçbir zaman fazlalık olarak görülmemeli.


Şehir merkezini gezmek üzere şehir dışında otel tercih etmek.
Elbette genelde turistik şehirlerde merkez oteller çok pahalı oluyor. Hatta aynı şekilde merkeze uzak oteller de bir o kadar kaliteli ve ucuz olabiliyor. Ancak yine de güzel bir tatil geçirmek için tüm gününüzü yollarda harcayacağınız bir otel ayarlamamanızı öneririz.


Gideceğiniz yerde havanın hayal ettiğiniz gibi olacağına inanmak
Hava durumuna bakmak tatile çıkmadan önceki en önemli hareket olacaktır. Siz her ne kadar yaz aylarında tatile çıksanız da gideceğiniz yerde tam da o gün şiddetli bir yağmur başlama ihtimalini öngöremezseniz bu çok üzücü olur. Bu yüzden hayale kapılmadan; konaklayacağınız yerin hava durumunu inceleyip, ona göre plan yapmak ve hazırlanmak gerekir.


Güneşle haddinden fazla haşır neşir olmayı istemek
Özellikle yaz tatilleri aynı zamanda da güneş banyosu anlamına gelir. Herkes güneşten faydalanmak ve bronzlaşmak ister. Ancak bu durum aşırıya kaçtığında oldukça tehlikeli olabiliyor. Yanınızda daima güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü bulundurmalısınız.