Yaşam / 1 yıl önce

Antrenörler cep'lere girdi evde spor dönemi başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyeti durdurulan spor salonları çözümü internette buldu. Antrenörler öğrencilerini cep telefonlarından görüntülü arayıp, spor yaptırıyor. Hatta canlı yayınlar ile grup yoga dersleri bile veriliyor.
YAYINLANMA ZAMANI: 23 Mart, 2020
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, insanları dört duvar arasına kapattı. Tedbir almak bizi ne kadar sağlıklı kılsa da hareketsiz kalmak bir o kadar sağlığımızı zora sokuyor. Tedbir kapsamında faaliyeti durdurulan spor salonlarındaki hocalar hem kendileri hem de karantinadaki insanlar için en hızlı çözümü buldu. Artık antrenörler öğrencilerine görüntülü bağlanarak sporlarını yaptırıyor. Spor yapmak isteyenler, antrenörlerinden saat randevusu alıyor ve o saatte whatsapp, skype gibi farklı uygulamalar üzerinden görüntülü bağlanarak yaklaşık 45 ila 1 saat arasında kişisel spor dersi alıyorlar. Evde yapılabilecek basit egzersizlerin yanı sıra evinde ağırlığı olanlara farklı antreman alternatifleri de sunun eğitmenler, salon derslerinden neredeyse farksız dersler veriyor. Kişisel eğitimlerde ücretler aylık 500 ila bin lira arasında değişirken, bazı antrenörler sporun yanı sıra beslenme programı da veriyor.

YOGA İLE RAHATLA

Bireysel antremanın yanı sıra toplu dersler de verenler var. Özellikle yoga gibi grup dersler yapılabilmeye uygun olan aktiviteler bu dönemde öne çıkıyor. Yoga eğitmenleri sosyal medya hesaplarından eğitim saatlerini duyurarak katılımcıları bilgilendiriyor. Derslere katılmak isteyenler hocaların verdiği saatlerde kişilerin sosyla medya hesaplarını giriş yaparak canlı yayınlarını takip ediyor ve eğitimlerine katılıyor. Bir çok eğitmen böylece kendi öğrencilerine ulaşırken, bu yöntem ile yeni kişilere de ulaşabiliyor. Online spor ve yoga egzersizleri sayesinde hem spordan uzak kaınmıyor hem de hem de toplu motivasyon sağlanıyor. Spor antremanlarına nazaran yoga eğitimleri ücretsiz olarak veriliyor.

YOUTUBE'DA İZLENMELER YÜZDE YÜZ ARTTI

Bireysel ya da grup online derslerin yanı sıra youtube'daki spor videoları da izlenme rekoru kırıyor. Özellikle basit hareketlerin yapıldığı ve 5 ila 7 hareketin gösterildiği videolar evde form tutmak ve kaslarını korumak isteyenlerin uğrak adresi oluyor. Hatta öyle ki video başlıklarını bile "Karantina günlerinde spor/egzersiz" olarak veriyorlar. Bu yöntem ile izlenmelerini artırıyorlar.

UZMANLARDAN BESLENMEYE SINIR!

Evde olmak birçoğumuzda istemsiz olarak yeme isteğini artırıyor. Bu durum kontrolden çıkmadan bir önlem almak isteyenler beslenme uzmanlarına başvuruyor. Elbetteki başvurlar da diğer her iş alanında olduğu gibi online olarak yapılıyor. Tabii ki beslenme uzmanları da bu duruma kayıtsız kalmıyor ve danışanlarına sanal ortamda bir liste hazırlıyor ve canlı bağlantılar yaparak listelere nasıl uyum sağlanacağını anlatıyor. Hatta öyle ki bazı uzmanlar yemek saatlerinde mutfaklarından canlı yayınlar bağlantıları yaparak sağlıklı yemek tariflleri veriyor ve canlı yayında yemeklerini yapıyor.