Kültür Sanat / 4 ay önce

Şarkılardan kazandı multi milyarder oldu

Beyonce'den Bon Jovi'ye ünlü şarkıcıların en popüler eserlerinin haklarını alan Kanadalı yapımcı Merck Mercuriadis, artık multi milyarder.
YAYINLANMA ZAMANI: 11 Aralık, 2020
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Kanadalı yapımcı Merck Mercuriadis (57), Elton John, Beyonce gibi yıldızların menajerliğini yapıyordu. Çevrimiçi müzik platformlarının gidişatını görünce yönünü şarkı yatırımcılığına çevirdi. Sanatçıların en ünlü şarkılarının haklarını satın almaya başladı. Çünkü bu şarkılar zaman geçtikçe, yani platformlarda dinlendikçe daha da değerleniyordu.

2018'de kurduğu 'Hipgnosis' isimli şirketinin bünyesine 1 milyar dolarlık 13 bin şarkı kazandırdı. Bu sayede de multi milyarder oldu. Çünkü aldığı şarkılar herhangi bir radyoda veya yapımda çalındıkça o kazanıyor.

Özellikle bu yıl pandemi sayesinde müzik platformlarına olan ilginin artması sayesinde yatırımları, yani şarkıları değerlendi. Şarkıların sosyal olaylardan etkilenmeme garantisi var.
Dolayısıyla ölümsüz yatırımlar oluyorlar. Mercuriadis, yeni çağın madenininaltın veya petrol değil, şarkılar olduğunu söylüyor.

İşte Merck Mercuriadis'in satın aldığı hitler


Beyonce - Single Ladies
Bon Jovi - Livin' on a Prayer
Eurythmics - Sweet Dreams (Are Made of This)
Amy Winehouse - Back to Black
Justin Timberlake - SexyBack
Rihanna - Umbrella
Blondie - Rapture
Ed Sheeran - Shape of You
Adele - Set Fire to the Rain
Bruno Mars - Uptown Funk
Maroon 5 -Girl Like You
The Chainsmokers - Closer

İLGİLİ KONULAR: #Merck Mercuriadis#milyarder