Teknoloji / 2 yıl önce

Metroya biniş bileti yüzünüz olacak

Çin’in Shenzhen şehrindeki metrolarda vatandaşlar biniş için bilet basmak yerine yüzlerini taratıyor. Bilet parası ise yüze tanımlı kartlarından çekiliyor.
YAYINLANMA ZAMANI: 15 Mart, 2019
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Çin'in teknoloji başkentinde, Shenzhen’de, yerel bir metroda son teknoloji içerikleri denenmeye başlandı. Bölge halkı metroya binmek için bilet yerine yüz tanıma özellikli bir cihaza yüzleri taratarak araca biniyorlar. 5G ağ tarafından desteklenen bu cihazı kullanmak isteyenler yetkili noktalara giderek yüzlerini sisteme girilmesini sağlıyor.. Ulaşımın ücreti ise kişinin tanımlı banka hesabı ya da kredi kartından otomatik olarak çekiliyor. Yüz Tanıma Teknolojisi için algoritmalar ise teknoloji devi olan Huawei tarafından denetlenen bir laboratuarda tasarlandı.

Tanımlanan yüzleri ile metroya girebiliyor ve böylece zamandan da tasarruf etmiş oluyorlar. Ayrıca kişiler, ‘metro kartım yanımda mı? İçinde para var mı?’ gibi endişelerinden kurtulmuş oluyor.

Yeni uygulama şuanda tek bir plot bölgede deneniyor . Ancak Çin’in birçok büyük şehrinde, vatandaşların yüzlerini, yaşlarını, cinsiyetlerini ve bölgede ne kadar kaldıklarını kaydeden kapsamlı gözetim kamera sistemleri mevcut. Bu sebeple uygulamanın hızla yayılması bekleniyor.

KIZARMIŞ TAVUK DA ALABİLECEKLER

Ulaşımda yüz tanımı teknoloji yeni olsa da Çin’de ödeme yapmak için bu tekloji zaten kullanılıyor. 2017 yılından beri insanlar Çin genelindeki KFC mağazalarında, kızarmış tavuk satın almak için yüzlerini tanımayı kullanıyorlar.

AMERİKAYI SOLLADI

Ülkenin neredeyse yarısı 2018 yılında ödeme yapmak için telefonlarını kullandığından, mobil ödemeler söz konusu olduğunda Çin ABD'nin epeyce önüne geçmiş durumda. WeChat Pay veya Alipay ile yapılan ödemelerin popülerliğindeki büyük artış sebebiyle, Çin merkez bankası geçen yıl kağıt parayı reddetmemeleri ve bu sebepten cezalarla karşılaşmamaları konusunda mağazaları uyarmak zorunda kaldı.