Kültür Sanat / 1 yıl önce

Kumsalda Sanat

Kumsallar da sanatçıların çalışmayı sevdiği doğal alanlardan. Jon Foreman da kumsalları hem çizimleri tuval hem de kendi 3 boyutlu kompozisyonları için arka plan olarak kullanan ve şu sıralar arazi sanatı alanında dikkat çeken isimlerden biri.

Jon Foreman, arazi sanatını üniversitedeyken keşfetmiş ve bu alanla tutku derecesinde bir bağ kurmuş. Özellikle de yaşadığı yer olan Pembrokeshire’da (Galler) doğal dünyaya dair keşfedilecek daha çok şey olduğunu hissetmiş. Bölge geniş bir kıyı şeridine sahip ve Foreman çalışmalarının büyük bir kısmını deniz kenarında bulduğu taşlarla ve kayalarla inşa ediyor. Foreman’ın arazi sanatı dışında ayrıca kumsala çizimler yaptığı da görülüyor.

Foreman, arazi sanatının sanatının kendisine sanatçı olarak, çizim veya resim yapmaktan daha fazlasını sunduğunu belirtiyor. Arazi sanatında sonsuz olasılıklar var. Sadece bu da değil, aynı zamanda çalışma ortamı da sınırısız ve her biri bir sonrakinden farklı. Dışarı çıkıp yeni bir eser yaratmanın sağlığı üzerinde derin bir etkisi olduğunu vurguluyor sanatçı. Bu sayede zihnini sakin ve sağlıklı tutabildiğini belirtiyor.

Kaynak: Bigumigu Instagram

YAYINLANMA ZAMANI: 5 Şubat, 2020
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör