Kültür Sanat / 2 yıl önce

"Kelimenin Kalbi" sergisi Roma'da

Emniyet Müdürü ve ressam Ahmet Sula, "Kelimenin Kalbi" adlı sergisini İtalya'nın başkenti Roma'da açtı. Yunus Emre Roma Türk Kültür Merkezi'ndeki Ahmet Sula'nın sergisinin açılışı Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş tarafından gerçekleştirildi. Sula'nın 41. kişisel resim sergisinde, çoğunluğu "felsefi resimlerden" oluşan yaklaşık 40 eser sergileniyor.

1. Sınıf Emniyet Müdürü olan ve ressam kişiliğiyle de öne çıkan Sula, Roma'daki sergisine ilişkin yaptığı açıklamada, "En önemli şeyin, sanatın kudretini kullanarak insanların kalbine dokunmak olduğunu görüyorum. Bu yolun yolcuları, Anadolu Erenleri, Yunus Emre Hazretleri bunun bir sembolüdür. Tam da benim ilham aldığım büyüklerdendir." dedi.

Farklı sanat alanlarını bir yerde harmanlayarak Türk medeniyetini yansıtmaya çalıştığını kaydeden Sula, "Türk dilini ve medeniyetini dünyaya tanıtmak için gece gündüz çalışan ve tarihi bir misyon üstlenen Yunus Emre Enstitüsünün başarı hikayesine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu" da dile getirdi.

Sanatın insan kalbine dokunan önemli bir araç olduğunu vurgulayan Sula, kişisel sergisini Roma'ya taşımasına ilişkin, "Roma, sanat tarihinin şekillendiği bir şehir. Dünyaca ünlü ressamların beşiği niteliğinde. Ben de bu sanat şehrine Anadolu irfanını, 'Kelimenin Kalbi' ile anlatmaya geldim." değerlendirmesinde bulundu.

YAYINLANMA ZAMANI: 18 Nisan, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör