Kültür Sanat / 2 hafta önce

Karantina günlerinde ailece evde yapılabilecek aktiviteler

Ülkemizdeki vaka sayısının giderek arttığı Koronavirüs sebebiyle halk, #evdekal çağrısı ile zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması konusunda uyarılıyor. Peki içinde bulunduğumuz bu durumda gerek virüs korkusu gerekse önümüzdeki günlerde neler yaşanacağının belirsizliği sebebiyle oluşan olumsuz ruh sağlığımızı nasıl kontrol altında tutabiliriz?
YAYINLANMA ZAMANI: 23 Mart, 2020
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Ülkemizdeki vaka sayısının giderek arttığı Koronavirüs sebebiyle halk, #evdekal çağrısı ile zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması konusunda uyarılıyor. Peki içinde bulunduğumuz bu durumda gerek virüs korkusu gerekse önümüzdeki günlerde neler yaşanacağının belirsizliği sebebiyle oluşan olumsuz ruh sağlığımızı nasıl kontrol altında tutabiliriz?

Virüs salgınından önceki zamanlarda ailemizle birlikte geçiremediğimiz o değerli vakitleri değerlendirmenin tam zamanı aslında. Bu süreci birbirinize ayıracağınız ve gelecekte belki bir tebessümle hatırlayabileceğiniz, korku ve endişeden uzak fakat bilinçli bir şekilde nasıl değerlendirebilirsiniz? İşte size birkaç öneri...

Ailece Oyun Oynayın

Evet ailece oynayabileceğiniz bir çok uyon var aslında. Nispeten daha kalabalık ailelerin tercih edebileceği belki bir klasik ama hala bir o kadar da eğlenceli sessiz sinemaya ne dersiniz? Ya da gruplar kurarak oynayabileceğiniz bir tabu oyunu da çok keyifli olabilir. Belki bir denge oyunu ile daha küçük bir kesime de hitap edebilirsiniz. Birlikte yapılabilecek büyük bir puzzle da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Tabi ki santranç da size hem zihinsel hem de vakitsel kazanç sağlatacak değerli bir vakit geçirme aracı olabilir.

Spor Yapın

Ailece yapılabilecek bir jimnastik hem günlük hareket kotanızı dolduracak hem de birlikte daha da eğlenceli olacağa benziyor. Ya da evinizde bulunan spor aletleriyle de sağlığınızı korurken virüse karşı direncinizi de arttırabilirsiniz.

Mutfağa Girin

Mutfak evin en sıcak kısmı olabilir. Birlikte yapılan bir kekin tadını asla başka bir lezzette bulamazsınız. Tabi ki kilo ve kalori olaylarına da dikket etmek lazım. Malum hareketlerin kısıtlı olduğu bu dönemde aşırıya kaçarsanız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Birbirinize sağlıklı smoothie'ler hazırlayabilir, bol vitaminli meyve salataları veya suları da hazırlayabilirsiniz.

Dolaplarınızı Elden Geçirin

İçinde bulunduğumuz dönem bir bakıma da tam bir mevsim geçişi aslında. Dolaplarınızda kıştan kalma kıyafetlerinizi elden geçirip belki ihtiyacı olanlarla paylaşmak için bir kısmını ayırabilirsiniz. Ayrıca kitaplıklarınızı da bir elden geçirip yeni kitaplara yer açabilir, ayırdığınız kitaplarınızı da kütüphanelere ya da çevrenizde bulunan meraklı kitap kurtlarına hediye edebilirsiniz.

Kitap Okuyun

Sevdiğiniz bir kitap sizi bambaşka dünyalara götürebilir. Hem genel kültürünüzü zenginleştirip hem de içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumu hafifletebilirsiniz. Bir pencere kenarına rahat bir minder çekin, bir elinizde kahveniz bir elinizde kitabınızla kendinizi ödüllendirin.

Müzik Dinleyin

"Müzik ruhun gıdasıdır" sözü ile Socrates'in önerisine uyabilir, ruhunuzu besleyebilirsiniz. Hatta kitap okurken veya başka bir işle uğraşırken açtığınız hafif bir müzik size inanılmaz bir dinginlik verecektir. Tabi müzik zevkiniz ne olursa olsun dinleyeceğiniz ses yüksekliğine de dikket etmeli zaten sıkıntıda olan başka bir komşunuzu daha da sıkıntıya sokmamaya özen gösterin deriz.

Film İzleyin

Bu en çok yapılan klasik bir etkinlik olabilir. Fakat izleyeceğiniz filmi seçtikten sonra salonunuzu mini bir sinema salonuna dönüştürmeye ne dersiniz? Ve pek tabi patlayan mısırlar ve ekstra rahat ev ortamı ile birlikte izleyeceğiniz filmin keyfi de bir başka olacaktır.

Soy Ağacınızı Oluşturun

Aileler birlikte yaşamalarına karşın bazen bir o kadar da iletişimsiz kalabiliyorlar. Mesela hiç tanımadığınız akrabalarınızı öğrenmek, hatta geçmişle ilgili hikayeleri dinlemek çok farklı bir deneyim olabilir. Aile büyüklerinizle birlikte bir soy ağacı oluşturabilir ve geleceğe de güzel bir not bırakabilirsiniz.

İstediğiniz Odanın Dekorunu Değiştirin

İsten evin salonunu isterseniz de yatak odanızın dekorunu değiştirmeye ne dersiniz. Belki bir odadan alıp diğer odaya geçireceğiniz bir kanepe veya bir abajür bile hayatınıza bir farklılık getirecektir. Evde en çok oturmayı sevdiğiniz köşeye yeni bir fotoğraf çerçevesi yerleştirin ve değişimi kendiniz hissedin.