Teknoloji / 2 yıl önce

Kalamarın Hayatta Kalma Mekanizmasını Taklit Eden Ceket

Vollebak markası, kalamarın biyolojik olarak hayatta kalma mekanizmasından esinlenerek kamufle olabilen bir ceket tasarladı.
YAYINLANMA ZAMANI: 20 Ağustos, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Giysi sektöründe yenilikçi yaklaşımlarıyla tanınan marka Vollebak, geçtiğimiz günlerde doğadan ilham alarak siyah kalamarın kamuflajsistemini taklit eden yeni fütüristik bir ceket tasarladı. Ceket tasarımı için Vollebak ekibi, ceketin yüzeyindeki reçineye lazer yardımıyla 2 milyardan fazla mikroskobik cam küreyi gömdü. Böylece, donuk gün ışığında, dokusu koyu metalik ve kaygan görünüyor, fakat parlak ışığa maruz kaldığında görünür spektrumdaki her rengi yansıtarak büyüleyici bir görünüme kavuşuyor.

Vollebak markasının ceketi, kalamarın biyolojik hayatta kalma mekanizmasından esinlenerek tasarladı.

Renk değiştiren ceket kalamarın cilt yapısını taklit ediyor, ve sadece bir saniyeden daha kısa bir sürede optik yanılsamalar yaratarak kendini görünür hale getirebilen inanılmaz derecede iyi uyarlanmış bir sistemle çevresine uyum sağlayarak kamuflaj haline geliyor. Hafif ışık koşullarında donuk metalik siyah renkte görünen ceketi, ancak parlak ışığa maruz kaldığında tüm görünür renkleri yansıtabiliyor. “Black Squid Jacket” ismi verilen ceket, tamamen su ve rüzgar geçirmez nitelikte. Black Squid Jacket, kalamar derisinin hiper görünür olmasını sağlayan unsurlarını çoğaltmaya odaklanıyor. Kalamar, rengini değiştirmek için cildinin yüzeyinde mikroskobik plaka benzeri yapılar kullanırken, tasarlanan ceket de muntazam bir şekilde yapılandırılmış mikroskobik cam küreler kullanıyor.

Vollebak tasarımını 'Black Squid Jacket' olarak adlandırıldı.

Tamamen rüzgar geçirmez ve su geçirmez özellikte.

2 milyardan fazla mikroskobik cam küre, giysi yüzeyindeki reçineye gömüldü.

Böylece, parlak ışığa maruz kaldığında, görünür spektrumdaki tüm renkler yanıyor.

Küçük cam küreler lazerler kullanılarak gömüldü.

“İki milyardan fazla cam kürecik üst yüzeyde reçine içine ve her santimetrekarede 40.000'den fazla sayıda gömüldüğü için çıplak gözle görülemiyor. Işık cekete vurduğunda, bu siyah cam kürelerin kavisli yüzeyinden geçerek orijinal ışık kaynağına geri yansıyor ve kumaşın ışık yayıyormuş gibi görünmesini sağlıyor. Ceket daha çok kayak, snowboard gibi açık alan sporları için tasarlandığından ön fermuar ve cepleri de su geçirmezdir. Ayrıca, kullanılan gözlükler ile birlikte yüzü tamamen kamufle edebilmek için yüksek bir boyunluğa sahip. Doğal ve elastik olarak tasarlanmış başlık ile tüm kayak ve snowboard kasklarının rahatça kullanımını sağlar.

Genel olarak, üç kat kumaş, reçine ve milyarlarca cam küre kullanılarak hazırlanmış.

Donuk ışık koşullarında veya kapalı ortamlarda, ceket metalik siyah görünüyor.

Kalamarın kamuflaj mekanizmasını taklit ediyor.

Yenilikçi ve fütüristik giysinin fiyatı 995 dolar.

Kaynak: Vollebak