Kültür Sanat / 2 yıl önce

Hayalet Figürlerin Büyülü Çizimleri

YAYINLANMA ZAMANI: 17 Temmuz, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Sanatçı Willie Hsu, buzlu camın arkasına hapsolmuş gibi görünen insan ve hayvanların büyülü eskizlerini resmediyor. Çizimlerinde akıllı gölgelendirme kullanan sanatçı, figürlerinin üç boyutlu olarak sayfanın arkasından izleyiciye ulaşmaya çalışıyor gibi görünmesini sağlıyor. İnsan eli ve hayvan pençeleri, ayrıntılı bir gölgelendirme ile buzlu cam üzerine dokunuyormuş gibi görünürken, vücudun geri kalanının hayalet bir silueti arka planda kalıyor.

Sanatçı Willie Hsu, eserlerinin çıkış sebebini şöyle açıklıyor; “Yapıtlarımın ardındaki ilham, çoğunlukla öbür dünyaya olan hayranlığımdan kaynaklanmaktadır. Son kum tanesi kum saatine düştükten sonra, herkesin sonra ne olacağı hakkında bir fikri var. Oysa kimse kesin olarak bilmiyor. Hayal gücümü besleyen ve yaratıcılığımı yönlendiren bu esrarengiz güzellik. Ve bu sebepledir ki korku filmlerinin hevesli bir izleyicisiyim ve büyük bir hayalet hikayesi hayranıyım ”diyor.

Hsu’nın çalışmalarında görülen tema genel olarak karamsarlık içeriyor. Fakat Hsu sanatını, kendi kişisel kayıp, pişmanlık ve kırılan kalp deneyimleriyle başa çıkmada terapötik bir yöntem olarak kullanıyor. “En derin duygularımı ve bastırılmış duygularımı boş bir tuval üzerine dökerek teselli buluyorum” diyor. “Benim gibi anti-sosyal, endişe dolu ve içe dönük bir kişi için sanat, hikayemi seslendirebileceğim tek gerçek alan.” şeklinde yorumluyor.

Kaynak: My Modern Met