Yaşam / 3 ay önce

Harekete geçmenizi sağlayacak 5 motivasyon yöntemi

Günümüz yaşam koşullarında zaman zaman isteklerimizi hedefe çevirmekte ya da bu hedefe doğru harekete geçmekte zorlanabiliyoruz. Sorumlulukların yükü, iş hayatının dinamizmi, özel yaşamın karmaşası derken maalesef kendi hedeflerimize doğru ilerlemek için adım atma cesaretini bulamadığımız oluyor. Eğer bu cümlelerde kendinizden bir parça buluyorsanız asla yalnız değilsiniz. Çünkü istekleri belirleyip eylem tarafına geçememek çağımızın en önemli sorunlarından biri.
YAYINLANMA ZAMANI: 30 Ekim, 2020
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Gelişim Enstitüsü kurucusu, gelişim lideri, yazar ve eğitmen Yasemin Sungur’un bireylerin hayatlarında sürekli ertelediği, başlayıp bitiremediği ya da vazgeçip bırakmak istediği konularda kişiyi harekete geçirecek olan 5 önemli önerisi var.

1- Kabul edin ya da vazgeçin

Kafanıza takılan ve yaşamınızda yapmanız gerekenlerin bir listesini çıkartın. Yazdıklarınızı kendi aralarında kategorize edin ve kategorilerin içinde kalanları da numaralandırın. Şimdi kategorilerin arasında öncelikli olanı seçin ve içindeki listeyi gözden geçirin. Bu aşamada kabul edip yapmaya devam ettiklerinizle başlayın. Eğer acil olmayan ve sizi ilk adımlarınızda zorlayacak işler varsa vazgeçin. Bunlardan tamamen vazgeçmiş olmayacaksınız ancak ilerleyen zamanlarda harekete geçme ile ilgili uzmanlaşmaya başladığınızda üstesinden daha rahat geleceğiniz bir zamana bırakmış olacaksınız.

2- Acele etmeyin

Acele ettiğiniz işlerde verdiğiniz kararlarda daha sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Harekete geçme konusunda kendinize plan yapmadan ve önceliklerinizi belirlemeden işe başlamayın. Hızlı olmalısınız ama bu hız kesinlikle zamanlama, planlama ve hedef koyma konularından sonra olmalıdır.

3- Kendinize zaman tanıyın

Motivasyon kaybı, vakit kaybına neden olur. Bunun en büyük nedeni ise, kendinize başarı için veya başarısızlık için zaman vermemiş olmanızdır. Yapacağınız işlerde motivasyon en önemli harekete geçme nedeni ise, bunu hazırlamak için zaman gereken bir faktördür. Hazırlıklarınızı yaparken kendinize tüm adımlarda zaman tanıyın. Hızlı ve aceleci davranarak hazırlanacağınız süreç verimli olmayacaktır. Ufak molalar ve sürecin dışından bakmaya çalışmak, belki fikirler almak çok daha faydalı olacaktır.

4- Parçalara bölün

Ulaşmayı hedeflediğiniz yolu ufak adımlara bölerek, motivasyonunuzun karşılaşması muhtemel direnç noktalarında daha sağlam şekilde durabilirsiniz. Hedefinizi, gerçekleştirilebilir ufak hedeflere bölün ve bu ufak hedeflere ilerledikçe kendinizi çok daha motive hissederek ilerlemeyi tercih edin.

5- Ara verin, dinlenin

Harekete geçme konusunda yaptığınız çalışmalarda araya başka işlerinizi koyun, başkalarına destek olun. Daha farklı işler yapın, mesela yemek hazırlayın, çiçeklerinizi sulayın, dergi okuyun, film izleyin ya da hiçbir şey yapmayın ve sadece odaklanın. Bazen zorunlulukları bir kenara bırakıp, kendinizi akışa bırakmaya yönlendirmeniz gerekir. Bu şekilde kendinizi şarj ederek, işinize ve hedeflerinize çok daha motive şekilde dönebilirsiniz.

Kaynak: Marketing Türkiye