4 yıl önce

GAME OF THRONES’UN EN GÜÇLÜ KARAKTERLERİ

Tüm sezonları nefeslerin tutularak izlendiği Game Of Thrones dizisinin en güçlü karakterleri ve kısa hikayelerini sizler için derledik. Heyecan verici final bölümünü henüz izlemeyenler için spoilersız!
YAYINLANMA ZAMANI: 17 Mayıs, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Nur Yılmaz

1. Cersei Lannister

Oyuncu: Lena Headey

Tüm sezonların en güçlü karakteri olarak karşımıza çıkan Cersei Lannister, kocası Kral Robert’in ölümünden sonra çeşitli politik oyunlarla tahtta kalmayı başarmıştır. İkiz erkek kardeşiyle gençliğinden beri ensest ilişki yaşar ve soy ismini kraldan alan üç çocuk sahibi olur. Kocasının ölümünden sonra sırayla tahta geçen oğullarının ve babasının ölümünü gören Cersie yine de tahtı bırakmak için pes etmez.

Beşinci sezonda din görevlileri tarafından ensest ilişki sebebiyle tutuklanır ve günlerce günahlarını itiraf etmesi için Yüce Baelor Sept’inde tutsak edilir. En sonunda pes ederek, sadece Lancel ile ilişkisini itiraf eder ve diğerlerine iftira diyerek cezasına razı olur. Yüce Sept’ten Kızıl Kale’ye kadar halkın önünden çırılçıplak yürütülerek cezasını çeken Cersei’nin intikamı kaçınılmazdır.

Başına gelenlerden sonra tekrar eski gücüne kavuşan Cersei son oğlunun intiharından sonra, tahtta tek güç olarak taç giyer. Ve tabi ki kendini garantiye almak için yeniden hamile kalır.

7. sezonda kuzeydeki Akgezen’lerin tehditi için birlik olan Daenerys Terganyen ve Jon Snow, Cersei’ye ellerinde bir kanıt ile giderek kendilerine destek vermesini teklif eder. Ve tabiki Cersei destek olacağını söyleyerek onları Kuzeye geri gönderir, fakat destek olmak yerine kendi ordularını Euron Greyjoy ile işbirliği yaparak güçlendirir, böylece tahtını ve tacını güvende tutmayı hedeflemektedir. Fakat işler umduğu gibi gitmeyecek ve hırsı Cersei Lannister'ın ölümü olacaktır. Daenerys Terganyen'in demir tahtı almaya geldiğinde, çocuklarım dediği bir erderhasını öldürür ve en yakın arkadaşı Missandei'yı esir alıp idam eder. Daenerys'in yüksek öfkesini alvelerle kustuğu şehirle birlikte Cersei'nin de sonu gelir.

2. Tyrion Lannister

Oyuncu: Peter Dinklage

Doğumunda annesinin ölümüne sebebiyet veren Tyrion Lannister, cüce olması sebebiyle hayatı boyunca ailesinin hakaretlerine ve suçlamalarına maruz kalmıştır. Fakat soyismi sebebiyle ailesinin standartlarına sahip olmuş ve keskin zekası ile bu durumun üstesinden gelmeyi başarabilmektedir.

Kral yeğeni Joffrey’in ölümünden sorumlu tutulmuş ve yargılanmıştır. Onu öldürmek için usulen yargılandığını anlayan Tyrion dövüşle yargılanmak ister. Bu isteği kabul edilir fakat şampiyonu Oberyn Martell rakibi Gregor Clegane tarafından öldürülünce infazı kaçınılmaz olur. Onu bu durumdan kardeşi Jaime Lannister serbest bırakarak kurtarır, fakat giderken sevgilisi ile babasının birlikte olduğunu görür ve babasını öldürür. Birçok zor durumdan zekası ile kurtulmuş ve büyük ittifaklara imza atmıştır. 7. sezonda Daenerys Targaryen’e katılıp onun akıl hocası olur. Son sezonda ittifak sözü veren fakat sözünde durmayan Cersei’yi ikna edemediği izin Daenerys’in tepkisini alır. Yürüyen ölülerle olan büyük savaşı kazandıktan sonra demir taht savaşı için yeniden akıl hocalığı yapsa da fikirleri çok önemsenmez. Son savaşta masum halkın zarar görmemesi için elinden geleni yapmaya çalışır fakat işler planladığı gibi gitmez ve bunu başaramaz.

3. Jaime Lannister

Oyuncu: Nikolaj Coster-Waldau

Tywin Lannister’ın oğlu, Cersei’nin hem ikiz kardeşi hem sevgilisi olan Jaime, Lannister ailesinin altın çocuğudur. Kardeşiyle yaşadığı ensest ilişkiden üç çocuğu olmuş ve bunlarıdan iki oğlu demir tahta çıkıp taç takmıştır. 2. Aerys Targaryen nam-ı diğer deli kral’ın koruyucu muhafızı iken, onu sırtından bıçaklayarak öldürmesi ile “Kral Katili lakabını kazanmıştır. Güçlü bir kılıç savaşçısı ve deneyimli bir asker olan Jaime, Catelyn Stark’a esir düşmüş ve Stark kızlarının serbest bırakılması karşılığında onu koruması ve Kızıl Kale’ye sağ salim ulaştırması için Tathlı Brienne’le birlikte serbest bırakılmıştır. Bu yolculuk sırasında Vargo Hoat’a esir düşerek kılıç kullanan elini kaybetmiştir. Kale’ye geri döndüğünde kesik eli yerine altından bir el takılan Jaime eski savaşçı gücünü kaybeder. Son sezonda kardeşi Tyrion’un peşinden kuzeye giderek Daenerys ve Jon’un yanında savaşa katılır. Gece kralına karşı açılan savaştan sağ olarak kurtulur ve Brienne ile kısa bir aşk yaşar. Kızıl kaleye açılan savaşta Cersei'nin öleceğini anlayan Jaime onun yanına gitmek için tekrar Kızıl Kale'ye döner, Cersei'nin hayatını kurtaramaz fakat onunla birlikte yıkılan kalenin altında kalarak hayatını kaybeder.

4.Tywin Lannister

Oyuncu: Charles Dance

Batı muhafızı olan Tywin Lannister, dizinin baş karakterlerinden Cersei, Jaime ve Tyrion Lannister’ın babası rolündedir. Kral 2. Aerys’e yirmi yıl Kral Muhafızlığı yapmıştır. Beş sezon boyunca dizi de gördüğümüz en güçlü karakterlerden biri olan Tywin tahta geçen torunları döneminde de hep arka plandaki akıl hocası ve yöneticisi konumundadır. Ailesini ve demir tahtın kendilerinde kalması için politik ittifaklar ve evlilikler planlamıştır. Tahta çıkan ilk torunu Joffrey’in ölümünden sonra tahta çıkan ikinci torunu Tommen ile konuşarak, ona geçmiş krallar hakkında öğütler verir. Bu arada krallığın hazinesi artık tükenmiş, yeni kaynaklara ve ittifaklara ihtiyaç vardır. Krallığın Demir Banka’ya olan borcu ödenmez hale gelmiştir ve Deanerys Targaryen tahtı almaya geldiğinde Martellerin desteğini isteyeceğinden Oberyn Martell jüri yapılır. Joffrey’in ölümünden sorumlu tutulan oğlu Tyrion’un yargılanması sırasında dövüş ile yargılanmak istediğinde, şampiyonu olarak Oberyn Martell’i seçer. Dövüş sonunda infazı kabul edilen oğlu, kaçarken son kez babası Tywin Lannister’ı gizlice görmek ister. O sırada oğlunun sevgilisiyle birlikte olduklarını gördüğünde geçmişte yaşananların öfkesi ile deliye dönen Tyrion, bir ok ile babası Tywin’i öldürür.

5. Joffrey Baratheon

Oyuncu: Jack Gleeson

Joffrey Baratheon izleyiciler tarafından Game Of Thrones dizisinde en çok nefret edilen karakter olarak izlenmiştir. Çoğu zaman annesi Cersei’nin etkisinde olan Joffrey, çocukluğundan beri ilk taht varisi olarak şımartılarak yetiştirilmiş, ve tahtta acımasız olması gerektiği öğütleri ile birlikte sevimsiz bir kral karakteri oluşturmuştur. Ned Stark’ın kızı Sansa Stark ile evliliği uygun görülür fakat evlilik gerçekleşmez. Krallığın geleceği için Tyrell ailesi ile politik bir evlilik yapması sağlanır ve Margaery Tyrell ile evlendirilir. Fakat düğününde Petyr Baelish ve Olenna Tyrell işbirliği ile zehirlenerek öldürülür.

6.Eddard "Ned" Stark

Oyuncu: Sean Bean

Dizinin en başında Batının yedi büyük ailesinden biri olan Stark’ların başıdır. Kuzeyin yöneticisi ve Kışyarı Kalesinin tek sahibidir. Catelyn Stark ile evli ve Robb, Sansa, Arya, Bran ve Rickon adında beş çocuğa sahiptir. Ayrıca evlilik dışı çocuğu olarak tanıttığı Jon Snow’un babasıdır. Kral Robert ile yakın dostluğu sayesinde kral ölümünde onu yeni kral naibi olarak atar. Fakat Tahta çıkan Joffrey’in annesi Cersei onu bir tehdit olarak görür. Yeni kralın ensest bir ilişkiden doğduğunu ve aslında tahtta hak sahibi olmadığını öğrenir ve bunu savunmaya çalışır. Bu sırada genç ve deneyimsiz kral Joffrey ve akıl hocası annesi Cersei onu hain ilan eder. Başı kesilerek kale duvarına asılan Ned Stark, sonraki sezonlarda heykeli ve geçmişe dönük anlatılan hikayesiyle dizi de ismen yaşamaya devam eden önemli karakterlerden biridir.

7. Catelyn Stark

Oyuncu:: Michelle Fairley

Ned Stark’ın karısı ve Kışyarının Leydisidir. Geçmişinde Lord Baelish’in ona beslediği büyük aşka karşılık vermemiş ve Brandon Stark ile nişanlanmıştır. Fakat nişanlısını savaşta kaybetmesinin ardından kardeşi Lord Eddard Stark ile evlendirilmiştir. Evlililiğinden olan beş çocuğunu çok seven Catelyn, kocasının evlilik dışı olarak tanıttığı Jon Snow’u büyütmek zorunda kalmıştır. Hain olarak ilan edilip idam edilen eşinden sonra büyük oğlu Robb Stark ile Beş krallık savaşına destek verir. Kendilerine destek bulmak için gittikleri Frey Hanedanlığında, dizide büyük ses getiren ve ‘Kanlı Düğün’ olarak anılan törende, oğlu Robb ve hamile gelini ile birlikte acımasızca öldürülür.

8. Robb Stark

Oyuncu: Richard Madden

Starkların en büyük oğlu olan Robb, babasının Lannisterlar tarafından hain ilan edilip öldürülmesinden sonra krallığa savaş açar. Annesi ile birlikte güçlü bir ordu kurar ve birçok galibiyet kazanır. Sancak Lordları tarafından Kuzey’in kralı ilan edilir fakat kızkardeşi Sansa Stark’ın krallıkta esir durumunda olmasından dolayı fazla ilerleyemez. Fısıltı ormanı savaşında esir olarak ele geçirdiği Jamie Lannister sayesinde güç kazanmıştır. İttifak kurmak için Lord Walder Frey’in kızıyla evlenmeyi kabul eder fakat bu sırada onu iyileştiren Leydi Jayne Westerling’e aşık olur. Lord Walder Frey’e verdiği sözü tutamayan Robb, davet edildiği bir Frey Düğününde annesi, karısı ve tüm ordusuyla birlikte katledilir. Tahtı ele geçirebilecek güçlü bir karakter olan Robb’un ölümüyle, dizideki dengeler değişmiştir.

9. Sansa Stark

Oyuncu: Sophie Turner

Starkların en büyük kızı olan ve sezonun başlarında nazlı küçük bir kız olarak yer alan Sansa Stark, ailesinin ve kendisinin yaşadığı acı deneyimler sayesinde güçlü bir genç kadına dönüşmüştür. Babasının ölümünden sonra acımasız kral Joffrey ile nişanlanlılığı devam ettirilmiş fakat sonra bu nişan bozularak onu Lannister’ların istenmeyen küçük cüce kardeşleri Tyrion ile evlendirmiştir. Böylece kuzey’in desteği elde tutulmak istenmiştir. Kral Joffrey’in ölümüyle birlikte Petyr Baelish (Serçeparmak) onu düğünden kaçırır ve gemiyle teyzesinin yaşadığı Kartal Yuvasına götürür. Petyr’e olan ilgisini farkeden teyzesi Lysa, Sansa'yı Ay Kapısından atmaya çalışırken teyzesi'ni boşluğa iten Petyr bir kez daha hayatını kurtarır. Bolton’larla işbirliği kurmak isteyen Petyr onu Ramsay ile evlendirir fakat hayatının en acı dönemini Sansa burada yaşar. Psikopat olan Ramsey’in çeşitli işkencelerine maruz kalır ve burada esir olan Theon’un yardımıyla kaleden kaçmayı başarır. Annesinin sadık koruyucusu Brienne ve Podrick ile Kara Kaleye varmayı başaran Sansa Stark, Kışyarının yöneticisi ilan edilmek istenir. Fakat bu hakkın Jon Snow’da olduğunu düşünen Sansa bir adım geri çekilir ve görevi Jon’a devreder. Kaleyi Jon Snow ile birlikte yönettikleri sırada, desteğini aldıkları Daenerys Targaryen kraliçe olarak kaleye geldiğinde ondan hoşlanmaz. Jon'un ona diz çökmüş olmasını doğru bulmayan Sansa, onun Targaryen'lerin tek erkek varisi olduğunu öğrenince tahta onun çıkması gerektiğini savunur.

10. Arya Stark

Oyuncu:: Maisie Williams

Sezonun başında Starkların küçük kızı olarak yer alan Arya Stark ilerleyen bölümlerde güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkar. Ailesinden uzakta hem kendini korumayı başaran, hem de intikamını almaya çalışan Arya tutkunu olduğu kılıcı ustaca kullanmayı öğrenir. Kendini korumak için girdiği erkek kılığında onu tanıyan Jaqen H’gar ile tanışır ve onun peşinden giderek “Çok yüzlü Tanrı”ya ulaşır. Burada sert bir eğitim alır. Hatta bir dönem gözlerini kaybeder. Fakat eğitimi başarıyla tamamlar ve artık oda bir 'Çok Yüzlü' olur. Ardından ailesinin intikamını almak için Walder Frey’e gider ve burada Lothar Frey ve Kara Walder Rivers’ı öldürerek annesinin katiline yemek olarak sunar. Sonunda Walder Frey'i de öldürür ve kışkalesine doğru yola çıkar. Kuzeye ulaştığında hayatta kalan tek ablası Sansa ve abisi Jon Snow ile Kış Kalesinde savaşa hazırlanır. Büyük savaştan önce kaleye gelen Kızıl Büyücü Kadın ona daha önce söylediği 'Çok gözler kapatacaksın, kahverengi gözler, mavi gözler' cümlesini hatırlatır. Ve Yürüyen Ölüler ile girilen savaşta Gece Kralını öldürmeyi başararak kahraman olur. Demir Taht savaşı için şehre gider ve burada Cersei'yi öldürebilmek için hayatını tehlikeye atar.

11. Bran Stark

Oyuncu: Isaac Hempstead Wright

Stark ailesinin ikinci soylu oğlu Brandon Stark, Cersie ve Jaime’nin ensest ilişkisine şahit olur ve kaleden aşağı itilerek öldürülmek istenir.

Bunun sonucunda sakat kalan Bran uzun bir süre uşağı Hodor sayesinde hayatta kalır. Rüyalarında gördüğü üç gözlü kuzgunun peşinden gitmeye karar verir ve bir dizi maceradan sonra ona ulaşır. Üç gözlü kuzgunun aslında bir kuş değil çok yaşlı ve vücudu kızılağaç köklerine karışmış bir adam olduğunu görür. Üç gözlü kuzgunun eğitiminde rüyalarını ve bedenen olmadığı yerleri nasıl görebileceğini öğrenir. Ve bununla birlikte bir daha asla yürüyemeyeceğini fakat zihni sayesinde uçabileceğini keşfeder. Artık o da bir üç gözlü kuzgundur.

Son sezonda kış kalesine ulaşan Bran, burada ailesiyle birlikte savaşa destek vermektedir.

12. Jon Snow (Aegon Targaryen)

Oyuncu: Kit Harington

Ned Stark’ın evlilik dışı olarak tanıttığı Jon Snow kış piçi olarak anılır. Diğer kardeşlerinden hep ayrı tutularak büyütülmüştür. Kral Robert’in ölümüyle kral eli olarak ilan edilen babasının krallığa gitmesiyle gece bekçilerine katılmak ister. Buradaki görevi sırasında Sur’un ardından gelen haberleri araştırması için Lord Kumandan Jeor Mormont tarafından kaşif görevine gönderilir. Burada yabanıllara esir düşer ve aynı zamanda büyük aşkı Ygritte ile tanışır. Daha önce de dört kez bıçaklanan Jon bir saldırı sonucu hayatını kaybeder fakat Melisandre isimli kızıl büyücü onu tekrar hayata döndürür. Büyük ittifaklar yapar ve zaferler kazanır. Ona inanan kış kalesi onu kuzeyin kralı ilan eder. Fakat tüm krallıkları tehdit eden yürüyen ölülere karşı bir ordu kurmak isteyen Jon, Daenerys Targaryen’in kraliçeliğini kabul eder ve onu ejderhaları ile birlikte kış kalesine getirir. Daenerys ile yaşadığı aşk, onun Targaryen’lerin tek yaşayan erkek varisi olduğunu öğrenmesiyle değişecektir. Demir Tahtı istemediğini dile getiren Jon, Daenerys'a bağlılığını dile getirir ve Demir Tahta açılan büyük savaşta ona destek verir. Fakat planlananların dışında büyük bir hırsa kapılan Daenerys Targaryen'in tüm şehri ve masumları yakmasıyla fikri değişecektir.

13. Daenerys Targaryen

Oyuncu: Emilia Clarke

Kral 2. Aerys ve Kraliçe Rhaella’nın kızı, Rhaegar Targaryen ve Visery Targaryen’in kardeşidir. Robert isyanında ailesi tahttan kovulur ve birkaç ay sonra Daenerys dünyaya gelir. İlk sezonda bir anlaşma gereği Khal Drogo ile evlenir. İlk başlarda genç ve toy olan Daenerys yaşadıkları sayesinde güçlü bir kraliçeye dönüşür ve 7 krallığa meydan okur. Khal Drogo’dan hamile kalır fakat bu bebeğini kaybeder. Abisi, savurduğu tehditler sebebiyle Khal Drogo tarafından başına kaynar altın dökülerek öldürülür ve Targaryen’lerin bilinen tek varisi olarak kalır. Khal Drogo savaş sırasında aldığı bir yara sebebiyle hayatını kaybeder ve bundan sonra Daenerys kraliçe olarak tek başına yoluna devam eder. Ona sadakatini sunan askerler ve üç adet ejderha yumurtası ile birlikte uzun yolculuğu başlar. Ejderhalar doğduğunda ona Ejderhaların Annesi ismi takılır ve aynı zamanda gücüne de güç katılır. Engin denizleri geçer, uzak körfezlerde ordu ve yiyecek edinmeye çalışır. En son satın aldığı lekesizlerle birlikte çok büyük bir orduya sahip olur. Yolculuğunda ona büyük aşk besleyen ve en büyük yardımcısı olan Jorah’ın ihanetiyle sarsılacaktır. Ejderhaların büyümesiyle büyük bir ihtişam ve güce kavuşan Daenerys yedinci sezonda Jon Snow ile tanışır ve onunla birlikte yürüyen ölülere karşı savaşmak için kuzeye gider. Jon’un Targaryen’lerin gizli tutulmuş tek erkek varisi olduğunu öğrenildiğinde yaşadıkları aşk, tahtı ikiye bölecektir. Jon'un ona sadakatini sunduğu ve tahtı istemediğini söylediği halde, büyük savaşta hırsına yenik düşerek tüm şehri ve masum insanları yakarak yerle bir etmesiyle birlikte kraliçeliği ve hayatı Jon Snow'un ellerinde sona erecektir.

Görseller: Independent