Ekonomi / 2 yıl önce

Finans dünyasının ilginç tabirleri

YAYINLANMA ZAMANI: 19 Mart, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

BEYLİK HAKKI

Para basma yetkisini elinde tutan kurumun, bu yetkisi dolayısıyla para basarak elde ettiği reel gelirdir. Para stokundaki değişimin fiyatlar genel seviyesine oranı ile ifade edilir. Enflasyonun sadece para miktarındaki artışından kaynaklanması durumunda, senyoraj ve enflasyon vergisi birbirine eşit olur.

KİRAZ TOPLAMA

Eğilimin devam edeceğini düşünerek yatırımcıların başka bir portföy içerisinde iyi performans gösteren yatırımları seçmeleridir. Kirazı toplama, hem fon yöneticileri hem de bireysel yatırımcılar tarafından kullanılan, yatırımcıların aldığı menkul kıymet havuzu önemli ölçüde daraldığı için stok araştırma için gereken süreyi azaltan bir yöntemdir. Örneğin, borsalarda yarı iletkenlerle uğraşan tüm hisse senetlerini araştırmak yerine, bir yatırımcı, yalnızca bu ürünlere yatırım yapan birkaç yatırım fonuna bakabilir ve yalnızca en iyi performans gösteren seçilmiş yatırımları araştırabilir.

YAMYAMLIK

Yeni bir ürün veya hizmetin pazara girmesiyle, onun varolan diğer hizmet veya ürünlerin tamamını yiyip bitirmesi anlamındadır. Örneğin, Diyet Kola Kola'nın pazarda varolan payını yemiştir. Satıcılar kendi ürünlerinin aslında bu yeni ürünle Pazar payını aşağı çekeceğini bilmektedir fakat bu açığın, yeni ürünün pazara sürülmesiyle elde edeceği ekstra taleple, kapanacağını tahmin ederler.

ÖLÜ KEDİ SIÇRAYIŞI

Bir düşüşten sonra geçici borsa sıçrayışı.

KÖPRÜ BORÇLANMA

Bir emtiayı satarken diğerini almak için talep edilen kısa vadeli borçtur. Bu tür köprü borçlanmalar yapan ev sahipleri, bunun riskli ve pahalı bir yöntem olduğunu bilirler.

LALE ÇILGINLIĞI

Lale çılgınlığı terimi günümüzde varlık fiyatlarının gerçek fiyatlarından sapmasını ifade eden bir benzetme olarak kullanılmaktadır.

GRİ PAZAR

Hisselerin resmi olarak işleme konulmadan önce bulunduğu resmi olmayan piyasa.

ÇEKİÇLEME

Teknik olarak borsa komisyoncusunun hata yapmasıdır. Borsada fazla satış olmasıdır.

PARLAK TAŞLAR

Az sayıda büyük yatırım yapmak yerine birçok küçük yatırım yapmayı ifade eder.

BANT

Bir para biriminin başka bir para birimi karşısındaki değeri belli bir fiyat aralığında dalgalanabilir. Bu fiyat aralığına bant denir.

ZİL HAVASI

Piyasa ile aynı yönde hareket etmek için güvenebilecek mavi çipli* bir şirkette hisse almak. *Mükemmel derecede kredibilitesi olan büyük şirket.

BEYAZ ŞÖVALYE

Zorlu ihalelerde firmaları kurtarmaya çalışan dost ihalecilerdir. Bunlar ihaleyi kazanamayabilir ya da ancak yüksek maliyetle bunu yapabilirler; bu da orijinal firma ile beyaz şövalye arasında bir açık arttırma gerçekleşirse mümkün olabilir.

KARA ŞÖVALYE

Zorlu bir ihaleyi kazanan kişiye denir.

SAMURAY TAHVİLİ

Yabancılar tarafından, Japonya'da, Japon yeni üzerinden yapılan menkul kıymet ihraçlarıdır. Çoğunlukla 5 yıl ve üzeri vadede yapılan ihraçlardır. İlk ihraç 1970 yılında Asya Kalkınma Bankası tarafından yapılmıştır.