1 yıl önce

Diplomayı robotlar aldı

Coronavirüs mezun olmalarına engel olamadı. Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir üniversitenin mezuniyet töreninde coronavirüs önlemleri çerçevesinde öğrenciler diplomalarını, evlerinden kumanda ettikleri avatar robotlar aracılığıyla aldı.
YAYINLANMA ZAMANI: 8 Nisan, 2020
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Japonya'da bulunan Business Breakthrough Üniversitesi (BBT Üniversitesi), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle mezuniyet törenine katılamayan öğrencileri için uzaktan görüntülü katılıma imkan sağlayan robotlar aracılığıyla mezuniyet töreni düzenledi. Business Breakthrough Üniversitesi'nin bir otelde düzenlenen mezuniyet töreninde, cübbe ve kep giyen dört robotun baş kısmında öğrencilerin canlı görüntülerinin yer aldığı tabletler kullanıldı.

Törende yalnızca 4 öğrenci görev aldı. Görevli öğrencinin kontrol ettiği robotlara, mezun olacak öğrenciler görüntülü konuşma uygulaması olan Zoom ile uzaktan bağlandı. Robotun yüz kısmındaki tablet üzerinde görüntüleri yer alan öğrenciler, mezuniyet elbisesi giydirilmiş robotlar aracılığıyla sırasıyla üniversite yetkililerinden diplomalarını aldı.

Hatıra fotoğrafı bile çekindiler

Ana Holdings şirketi tarafından geliştirilen "Newme" adlı robotlar, diplomalarını aldıktan sonra rektör Omae Keniçi'yle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Üniversite yetkilileri, bunun dünyada internet üzerinden yapılan ilk mezuniyet töreni olduğunu söylüyor.

Törende kullanılan "newme" isimli robot, saatte 2,9 km hızla hareket edebiliyor.

Ağırlığı 15,5 kilogram olan robotun uzunluğu 150 cm. Yüz kısmında yer alan Full HD ekrana sahip tablet aracılığıyla farklı amaçlara yönelik kullanılabiliyor.

Uzaktan kontrol aracılığıyla hareket ettirilebilen robot, tam şarj kapasitesiyle 3 saate yakın çalışabiliyor.

Kaynak: bbc.com
İLGİLİ KONULAR: #japonya#mezuniyet#roboot#zoom