Kültür Sanat / 4 yıl önce

Dark’ın 2. Sezonu öncesi kafa karışıklığı olanlar için kim kimdir? anlatıyoruz.

YAYINLANMA ZAMANI: 3 Temmuz, 2019
Yayınlayan : Tab2Haber Merkezi

Dark alman ekolünün aşırı disiplinli kurgusuyla tartışmasız Netflix'in en güzel sinematografisine sahip dizilerinden. Kurgu 3 ayrı zaman diliminde bir sürü karakterle karışık ilişkiler üzerinden ilerlediği için zaman zaman çok kafa karışıklığına sebep olabilir. Bu sebeple sizi 2. sezona hazırlamak için yazımız zaman dilimleri ve ilişkilerin son durumunu hatırlatıyor.

Ayrıca rahat takip edebilmek için zaman dilimleri ve karakterler index görselimize de başvurabilirsiniz.

1. Nielsen’ler

Ulrich Nielsen

Bu aile Winden’a dışarıdan gelmiş bir aile. Agnes, eski rahip olan kocası Noah'dan ayrılmış. Yanında oğlu Tronte'yle beraber Winden’a taşınıyor. Tronte büyüyüp gazeteci oluyor ve Jana'yla evleniyor, Ulrich ve Mads adında iki çocukları oluyor. Tronte o sıralar nükleer tesisin başına geçmiş olan Claudia Tiedemann'la bir ilişki yaşıyor. Mads (Ulrich’in 1986’da kaybolan kardeşi) zamanda yolculuk denemelerinde ölüyor. Mads kaybolduğunda Tronte, Claudia'yla beraber olduğu için Jana kocasını asla affetmiyor. Ulrich de zaten isyankar bir delikanlı olduğu için kardeşinin kayboluşunu araştırıp bir sonuca ulaşamayan polis Egon Tiedemann'a sürekli atar yapıyor. Ulrich'in lise aşkı Katharina. Ulrich'e saplantılı biçimde aşık olan ufaklık Hannah Ulrich'e, Katharina'ya tecavüz etti diye iftira atıyor. 2019 senesine geldiğimizde görüyoruz ki Ulrich'le Katharina evlenmiş. Katharina okudukları okula müdür olmuş. Magnus, Martha, Mikkel diye üç çocukları olmuş. Bu esnada Ulrich karısını yeni dul kalmış (Micheal’ın kendini asarak öldürmesinden sonra) Hannah ile aldatıyor.

Jana Nielsen
Tronte Nielsen

Ulrich’in küçük oğlu mikkel de zamanda yolculuk yapıp 33 yıl öncesine gidiyor. Geri gidemediği gibi evine gittiğinde babasının ve annesinin ergen hali ile karşılaştığı için doğal olarak ortada kalıyor. Mikkel'i hemşire Ines Kahnwald evlat ediniyor ve Michael adını veriyor. Michael geçmişte Hannah'nın çocuk haliyle tanışıyor ve büyüyüp evleniyorlar.

Katharina Nielsen

2. Kahnwald’ler

Hannah Kahnwald
Ines Kahnwald

Daniel Kahnwald'in bir kızı var, Ines. Ines hemşire olduğu hastane’ye Egon’un getirdiği (gelecekten gelen ) Mikkel'i (Michael'i) evlat edinip büyütüyor. Michael Hannah’yla evleniyor ve çocukları Jonas doğuyor. çocukluk hali geçmişe gitmeden bi kaç ay önce Michael olayı özetleyen bi mektup bırakıp kendini asıyor. Babası kendini asınca Jonas travma geçiriyor, okulu ve hayatı bir sure bırakıyor. Jonas bir ara Martha Nielsen'le (yani öz halasıyla) romantik bir ilişki yaşamış ama sonra Martha’yı Bartozs Tiedemann’a kaptırmış.

Jonas Kahnwald

Jonas çok önemli bir karakter. İlerde geçmişi geleceği birbirine katan, Noah'yla savaşan insan Jonas olacak. Hannah Ulrich'le ilişkileri ortaya çıkınca Katharina onunla yüzleşiyor. Hannah da suçu Ulrich'e atıyor, O beni ayarttı, zorladı diye. Bir yandan Alexander'ı tehdit ederekten Ulrich'ten intikam alma girişimlerine başlıyor.

Mikkel Nielsen / Micheal Kahnwald

3.Tiedemann’lar

Doris'le Egon'un küçük kızı var Claudia. Gizemli yabancı Agnes Nielsen Doris'i baştan çıkartıyor ve aralarında bir ilişki başlıyor. Bu arada Claudia'nın beyaz köpeği (Gretchen) mağaradan geçip 33 yıl sonrasına gidiyor. Claudia nükleer tesisin başına geçtikten sonra 1986'da çocukluğunda kaybettiği köpeğini buluyor. Claudia'nın sürekli pasaklılığından şikayet ettiği bir kızı var, Regina, Katharina'yla Ulrich ergenken bunu ormanda bi ağaca bağlayıp kaçıyorlar. Regina o esnada mağaradaki zaman yolculuğunun sarsıntılarını yaşadığı için ömür boyu kabuslar görüyor. Sonra Hannah, Ulrich Nielsen'i Katharina'ya tecavüz etti diye şikayet ettikten sonra suçu da Regina'ya atıyor. Regina'nın dedesi (Egon) polis, dedesine o söylemiştir diyor. Bunun üzerine Katharina Regina'yı dövüyor. Ondan sonra bu ikisinin arası hep bozuk devam ediyor.

Egon Tiedemann

Katharina'nın ormanda regina'yı sıkıştırdığı bir gün belinde silahla Boris çıkıp geliyor ve Regina'yı kurtarıyor. Boris sonradan Alexander ismini alıp kayınvalidesi Claudia'nın yanında nükleer tesiste çalışmaya başlıyor ve zamanla tesisin başına geçiyor. Hannah bu fırsatı kaçırmıyor, Alexander’ın gerçek pasaportunu çalıp saklıyor ve Alexander'ı tehdit ediyor, ben senin kim olduğunu biliyorum, Ulrich'in canını yakmazsan seni ifşa ederim diyor.

Alexander Tiedemann

Regina'yla Alexander'ın bi oğlu var, Bartozs, (Jonas Kahnwald psikiyatrik tedavi görürken martha nielsen'i ayartan). Claudia yaşlanıp dünyayı kurtarmaya karar veriyor ve Noah'la Claudia aslında bi savaş içindeymiş. ikisi de Bartozs üzerinden oynamaya başlıyorlar. Tabi Claudia Bartozs'un anneannesi diye bu çekişmede galip gelir sanıyoruz ama Bartozs Noah'yı tercih ediyor.

Claudia Tiedemann
Regina Tiedemann

4. Doppler'ler

Helge Doppler

Greta'yla Bernd evil çocukları Helge. Helge’yi dizinin başında sürekli huzurevinden kaçan ihtiyar olarak görüyoruz. Helge’nin 1986 halini gördüğümüzde de anlıyoruz kendisi doğuştan biraz problemli, Greta Helge’yi sürekli eziyor çünkü büyük ihtimalle çocuk kocasından değil Egon Tiedemann'dan. Bernd nükleer tesisin yapım kararında ve yönetiminde bulunuyor, Almanya’da liyakat sistemi olduğu için oğlu helge tesise müdür olmuyor. Onun yerine tesisin kapısına bekçi oluyor ve tesisin direktörü Claudia Tiedemann'a aşık. ama Claudia onunla değil Tronte’yle ilgil. Noah da bunu kullanıyor zaten, bütün pis işlerini Helge'ye yaptırıyor. Helge yaşlanınca da Noah geri dönecek diye ayaklanıp ortalığı ayağa kaldırıyor ama kimse bununla ilgilenmiyor. Helge'nin bir oğlu var, Peter, küçükken ölü kuşların resmini çizen, büyüyünce de polis olan Charlotte'la evleniyor. iki tane çocuk yaptıktan sonra cinsel tercihinin değiştiğine karar veriyor. Karısı yerine trans Benni'nin karavanına uğramayı tercih ediyor ve karısıyla araları açılıyor. Büyük kızları Franziska Magnus Nielsen'le flörtleşiyor. Küçük kız Elisabeth sağır-dilsiz. erkek arkadaşı var Yasin (o da sağır dilsiz). Noah Yasin'i kaçırıp zaman yolculuğu denemesinde öldürüyor. Bu arada Ulrich, oğlu Mikkel'in kaybolmasından Helge'yi sorumlu tutuyor ve 66 yıl öncesine gidip çocuk Helge'yi öldürmeye çalışırken orada Helge'nin babası Bernd tarafından bozuma uğruyor.

Charlotte Doppler

notlar: Tannhaus, Charlotte'un dedesi ve o köstekli saati de Charlotte'a Tannhaus (Kitabın yazarı ve zaman makinesinin mucidi) yapmış.

Tannhaus zaman yolculuğu makinesini ilk yapan kişi. Ayrı ayrı Claudia ve Jonas tarafından ziyaret ediliyor.

Ulla ve Jürgen Obenforf'un oğlu Erik, Noah'nın kaçırıp zaman yolculuğu denemesinde öldürdüğü ilk çocuk.

Noah