Kültür Sanat / 2 yıl önce

Leonardo Da Vinci'nin Robotu Drawmaton

Robert Sabuda, Leonardo da Vinci Robot Society ile iş birliği yaparak Leonardo Da Vinci'nin 500 yıl önce tasarladığı robotu günümüze uyarlandı.
YAYINLANMA ZAMANI: 9 Nisan, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Da Vinci’nin tasarladığı ve hayata geçirdiği ilk insansı robot birçok hareketi yapabiliyor, ayakta durup oturabiliyor ve kollarını hareket ettirebiliyordu. Hatta bu robotun çizebildiği de biliniyordu.

Robet Sabuda isimli kitap tasarımcısı Vinci Robot Society ile işbirliği yaparak Davinci’nin Robotunu günümüze getirdi. Drawmaton adı verilen robot üç farklı şekilde tasarlandı.

İlki geleneksel robota benzetilerek günümüz teknolojisiyle rönesans döneminin çizgilerini taşıyan eğlenceli bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Gambler adı verilen model ise korkutucu bir kumarbazı simgeliyor. Rönesans Ustasının çalışmaları göz önünde bulundurularak hazırlanan bu modelde üç farklı ahşap kullanılmış.

Daha ayrıntılı bir el yapısına sahip olmasıyla tasarıma bir bütünlük kazandırılmış.

Slayer ise bu serinin son modeli. 10 katman lazer kesimle oluşturulan madalyonun simgesi güçlü bir Ejderha’dan oluşuyor.

Da Vinci’nin 500 yıl önce tasarladığı robota en yakın olan bu model, üç tasarım arasında en detaylı el tasarımına sahip olan modeldir.

Dönemin çizgilerini yansıtan el tasarımında kullanılan eldiven, Leonardo zamanında icat edilseydi nasıl görüneceği hakkında fikir veriyor.

Meraklılarına kit şeklinde teslim edilen robotlar, lazer kesimli ahşap ve montaj için kullanılacak metal parçalardan oluşuyor. Kullanıcının kendisinin monte etmesi bekleniyor.

Görseller: Kickstarter