Teknoloji / 3 hafta önce

Apple marka arabalar geliyor

Teknoloji devi Apple, ilk otomobil modeli için Kia Motors ile anlaşmaya imzalamaya hazırlanıyor. Anlaşma sağlanırsa Apple marka elektrikli otomobiller 2024 yılında yollarda olabilir.
YAYINLANMA ZAMANI: 4 Şubat, 2021
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

iPhone, iPad ve bilgisayar ürünleriyle tüm dünyada on milyonlarca insana ulaşan Apple gözünü yollara dikmiş durumda.

ABD merkezli teknoloji şirketinin bir süredir elektrikli otomobil piyasasına girmek istediği biliniyordu. Geçtiğimiz ya Reuters şirketin üreteceği ilk elektrikli otomobilin 2024 yılında seri üretime geçeceğini duyurmuştu. Bloomberg'de yer alan habere göre, Apple, elektrikli araba üretimi için Kia Motors ile anlaşmaya imzalamaya hazırlanıyor. Aynı habere göre, Apple otomobil üretim ve geliştirme tesisi kurulması için Kia Motors’a 4 trilyon won (3,5 milyar dolar) yatırım yapacak.

Dış basında yer alan iddiaların ardından Kia’nın hisseleri 1997 yılında bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Geçtiğimiz ay Hyundai’nin Apple ile görüşme halinde olduğunu açıklaması sonrasında Hyundai’nin hisselerini yüzde 20 artırmıştı. Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın 'yeşil devrim' olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050'ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030'dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklamıştı.

Uber ise yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçların 2040’a kadar elektrikli olacağını duyurmuştu.

Sürücülere, elektrikli araçlara geçmeleri için, 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını söylemişti.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc de küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020'de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu belirtmişti. İlk olarak 2014 yılında ortaya çıkan projede yıllarca bir gelişme yaşanmamıştı. Apple 2018 yılında eski Tesla çalışanı Doug Field'ı transfer etmişti. Field aylar içerisinde eski projede yer alan 190 kişiyi kovmuştu.

İLGİLİ KONULAR: #apple#Kia Motors#iphone#iPad