Yaşam / 2 yıl önce

Anneler Ne İster?

Amerika’da SickKids isimli hasta çocuklara özel bir hastane, Anneler Günü için yüreklere dokunan bir reklam filmi yayınladı. Reklamda hasta çocuğu olan annelerin yalnız kaldıklarında yaşadıklarını dışa vuruşları konu alınırken, bir bağış kampanyası da başlatıldı.
YAYINLANMA ZAMANI: 10 Mayıs, 2019
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör
Kapak Görseli: Photo by Creation Hill from Pexels

Hepimiz için dünyanın en özel varlıkları olan annelerimiz için her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı kutlanan “Anneler Günü” geldi çattı. Bugünü alışveriş şenliğine çeviren markalar da boş durmuyor ve bizleri kampanya mesajlarına boğuyor. Elbette annelerimize hediye almak onları sevindirecektir fakat asıl soru şu ki; annelerimiz gerçekten de bu gün için hediye mi bekliyor? Bu çoğu kişiye klasik bir cevap olarak gelebilir fakat bir anneye en büyük hediye “Çocuğunun Mutluluğu ve Sağlığı”dır. Özelliklede o anne hasta bir çocuğun annesiyse… Böyle bir durumda olan anneye ne istediğini sorsanız elbetteki alacağınız tek cevap ‘çocuğunun sağlığına kavuşması’ olacaktır.

Peki ya bizler bu konuya nasıl dahil olabilir ve bir nebze de olsa nasıl destek olabiliriz? İşte tam da bunu konu alan Amerika’nın Toronto eyaletindeki SickKids Hasta Çocuklar Hastanesi’nin bu anneler günü için hazırladığı “Hasta Çocuk Güçlü Anne” başlıklı reklam filmi, her annenin yaşayabileceği yüz ifadelerini çarpıcı bir şekilde vurguluyor. Beş annenin gerçek yaşam öyküsüne dayanılarak hazırlanan filmde, günlük yaşamın içinde çocuklarının hastalığını hatırlayan annelerin hafızalara kazınan yüz ifadeleri yer alıyor.


Jessie’nin kafa travması ve nöroşirürji ameliyatı geçiren oğlu Everest, Sarah’ın kistik fibrosis ile doğan ve doğduktan hemen sonra bağırsak problemleri nedeniyle ameliyat edilen kızı Jamieson’un yaşadıklarını konu alan reklam filmi oldukça etkileyici.


Reklamda çamaşırhanede ağlayan Diane’nin oğlu Jonathon da, karın içi hasar ile doğmuş, bu sebeple iç organları dışa doğru büyümüş ve yaşamının bir bölümünü SickKids’te geçirmek zorunda kalmış. Hilary’nin premature kızı Willa ise beslenme tüpü ile beslenmek zorunda olduğundan ikisi de ikinci sahnede gösterildiği gibi düzenli olarak hastaneyi ziyaret etmek zorundalar.


Ve son olarak bir koltukta siluet olarak gösterilen Natal’ın kızı Selena, beş yaşındayken nadir görülen bir kanser türüne yakalanmış ve 36 ay kemoterapi tedavisi görmüş.
Şüphesiz ki filmin en etkileyici sahnesi Sarah’ın dua ederken, “O bunu atlatabilir” diye fısıldadığı o an.


Bu beş annenin tüm güçlüklere rağmen çocuklarının ellerini tutmak için nasıl ayağa kalktıkları ise anafikri yansıtıyor.

“Bu anneler gününde hasta bir çocuğun annesine güçlü olması için destek olun!” sloganı ile sonlanan reklam filmi, bağış kampanyasıyla da destekleniyor. Kampanya dahilinde, annenize daha anlamlı bir hediye almak için başka bir anneye destek olabiliyorsunuz.

Belki siz de bu anneler gününde hasta bir çocuğun annesine ayağa kalkmasında, zorlukları göğüslemesinde destek olabilirsiniz. Hatta bunu anneniz ile birlikte yapabilirsiniz.
TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLU OLSUN.