Ekonomi / 4 yıl önce

50 Bin Lira İle Nasıl Yatırım Yaparım?

YAYINLANMA ZAMANI: 22 Kasım, 2019
Yayınlayan : Tabikihaber - Editör

Bir miktar birikmiş paranız var ve bunu değerlendirmek istiyorsunuz. Ama nasıl? İşte size 50 bin lira ile yapılabileceğiniz bazı yatırım seçenekleri:

-“Arsa alırım yayılır yatarım”Eminim ki başlığı okuyanların, yüzde 60’ının aklına ilk gelen yatırım seçeneği bu olmuştur. Çok da doğru. Çünkü Türkiye şartlarında, gayrimenkul ‘güvenli liman’ tabir ettiğimiz bir yatırım şeklidir. Üstelik arsayı ister bulunduğunuz şehirden isterseniz ülkenin diğer bir ucundan alırsınız, seçim noktasında oldukça özgürsünüz. İster tutar ister üzerine tarla/konut yapar isterseniz de satarsanız. Fakat değerlenme noktasında aslında büyük bir risk almış oluyorsunuz. Aldığınız gayrimenkulü değeri ya yıllarca olduğu yerde sayarsa ya da imar çıkar diye yatırım yaptığınız arazi asla imara açılmazsa...

-‘Yoga ile boyut açarım“


“Kimileri için meditasyon kimileri için ise spor olan yoga son dönemde oldukça popüler oldu” demek aslında az bile, resmen yogada patlama yaşandı! Yapması bu kadar zor olan bu egzersizin stüdyosunu açmak neredeyse bir o kadar kolay. Mekan kiralamak ve içerisine alacağınız malzemeler 50 bin lirayı aşmaz diyebiliriz. Hele ki yoga eğitmenliği sertifikanız varsa hoca masrafını da düşüp, 50 bin yatırım bütçenizin para üstü bile kalır. Tabi sürekliliği sağlayacak yoga sever müşterilerinizin olması lazım. Stüdyo için seçtiğiniz yerin genç nüfusa yakınlığı da oldukça önemli. Hal böyle olunca sürdürülebilir olması büyük bir risk.

- “Dolar Altın Euro Petrol… Hepsini alırım getirisine bakarım”
En çok tercih edilen yatırım emtialarının liste başında; altın, dolar , euro geliyor denilebilir. Bu noktada yatırım yapması çok kolay. Gider bir döviz bürosundan istediğiniz ürünü alırsınız, kasanıza koyarsınız, ülkenizdeki değerine göre ya birikiminiz durduğu yerde ya ağır ağır yükselir ya da düşer. Tabi bu şekilde yatırımınız öyle olduğu yerde durur ve kaderini yaşar... "Ben bunları alayım ama öyle olduğu yerde durmasın" diyorsanız, Sermaye Piyasası araçları olan TÜREV piyasaları değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı yapacaksınız? Öncelikle Türkiye’deki regüle bir aracı kurumdan minimumda 50 bin liralık teminat ile forex hesabı açar ve yüzde 10’luk kaldıraç etkisi ile 500 bin dolarlık dolar, euro veya altın yatırımı yapabilirsiniz. Yani örnek vermek gerekirse; 50 bin liranızı altına yatırdınız ve yüzde 10 değer kazandı böylece yatırdığınız para kadar yani 50 bin lira gelir elde edersiniz. Tabii aksi bir durumda aynı şekilde kayıp da yaşayabilirsiniz. Ya da bu birikiminizi farklı teminatlar içeren emtialardan alarak Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda değerlendirebilirsiniz. Bunun için piyasa hareketlerini çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Tabii yalnızca piyasaları, global haberleri değil analistlerin bültenlerini de iyi okumanız gerekiyor. “Eee 50 bin ile yatırım yaptık bir de analisti nereden bulacağız? Onlara da ayrıca mı para vereceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim. Hiç endişe etmeyin çünkü çalıştığınız aracı kurumun sizin için analiz yapan bir birimi olması lazım. Onların hazırladıkları bültenler ve araştırma notları neticesinde daha sağlıklı bir yatırım kararı verebilirsiniz. Ama burada da diğer yatırım alternatiflerinizde olduğu gibi riskinizin olduğunu her zaman göz önünde bulundurun.

Dersinizi iyi çalışın...

-“Cafe / Restoran açar hem yer hem satarım”


Instagramda mekan, yiyecek ve içecek paylaşmanın popülerliği Cafe/Restoran sektöründe de patlama yarattı dersek yanlış olmaz. Mekanlar en gösterişli en havalı şekilde sunumlar hazırlıyor ve müşerilerinin beğenisine sunuyor. Hatta beğenilme yarışı yiyecek ve içeceklerin içeriğininin önüne geçti. Fakat konumuza dönecek olursak, gösterişten uzak bir mekanın açılışı için 50 bin lira ilk etapta yeterli olabilir. Ancak bu rakamlara bir Cafe/Restoran yatırımcısının kıstaslarını oldukça düşük tutması gerekmektedir. Ayrıca oldukça zor olan hizmet sektöründe müşteriyi memnun etmek kadar mekanın sürekliliğini sağlayıp, yiyeceklere gelen zamları tölere etmek ve bu yoğun rekabette ayakta kalmak üstün bir çaba ve sabır gerektirir.

-“Gezer tozar, keyfime yatırım yaparım”


Çok okuyan mı çok gezen mi bilir? İşte tam da bu soruya cevaben yatırımınızı gezip bilgi edinmeye yani kendinize yapabilirsiniz. 50 bin lira ile yurt işinde bir çok şehre seyahat edip, hem gezip, eğlenip hem de öğrenebilirsiniz. Tercihiniz yurt dışı olursa tabii gezip görebileceğiniz ülke sayısını oldukça sınırlı kalabilir. Yani yatırımınız pek kısa(!) sürebilir.