Yaşam / 3 ay önce

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde engelsiz yaşamı destekleyen markaları…

Markalar dünya çapında farkındalık yaratmayı amaçlayan “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”‘nu unutmadı. İşte çeşitli kampanyalarla ve inovatif çalışmalarla engellilerin yaşam konforunu artırmayı hedefleyen markaların bu yılki projeleri.
YAYINLANMA ZAMANI: 3 Aralık, 2020
Yayınlayan : Tabiki Haber - Editör

Türk Telekom ilaç prospektüsüne sesli ulaşmayı sağlıyor

Türk Telekom, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde, ilaç prospektüslerine sesli ulaşmayı sağlayan bir ilke imza attı. Türk Telekom’un, RxMediaPharma iş birliğiyle görme engellilere yönelik sunduğu ilaç barkodu okuma özelliği sayesinde, 6 binden fazla ilacın kullanma talimatına dair bilgiler kolayca dinlenebilecek.

Yeni özellikle kullanıcılar, ilaç kutusunun üzerinde yer alan barkodları, Telefon Kütüphanesi uygulaması ana menüsündeki ilaç barkodu tanıma ikonunu etkinleştirerek açılan kameraya okuttuklarında, ilaçlara dair kullanım talimatı, yan etkileri, saklama koşulları gibi bilgilere kolayca ve başkasına ihtiyaç duymadan ulaşabilecekler.

Aksa engellileri “Can Yoldaşı” projesiyle destekliyor

Can Yoldaşı projesiyle engelli abonelerine acil durumlarda doğrudan hizmet götürerek engelleri kaldıran Aksa Doğalgaz, 2018 yılında başlattığı Tekerlekli Sandalye Milli Tenis Takımı sporcularına desteğini sürdürüyor. Aksa Doğalgaz’ın desteklediği Paralimpik Milli Tenis Takımı sporcularından Emirhan Toper, 17-26 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Alanya Open Turnuvası’nda Gençler Kategorisi’nde ikinci, Haydarpaşa Open Turnuvası’nda ise İngiliz rakibini yenerek şampiyon oldu. Aksa Doğalgaz’ın destek verdiği junior takım sporcularından Emirhan Toper ve Yunus Emre Arslan daha önce ise dünya üçüncüsü olarak Türk tenis tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

Hayat Kimya engelleri kaldırmak için yapay zeka ve bulut teknolojilerini kullanıyor

Hayat Kimya, Microsoft’un yapay zekâ ve bulut teknolojilerini kullanarak görme engellilerin gündelik hayatını kolaylaştırmak üzere geliştirdiği “Seeing AI” uygulamasını Bingo, Molfix, Molped, Papia, Familia, Evony markalarının ürünlerine entegre etti. Hayat Kimya’nın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde lanse ettiği uygulamayla, ürünlerin ambalajında yer alan barkod okutulduğunda ürün hakkında bilgi, çeşidi, markası gibi özellikleri sesli olarak dinlenebiliyor. Türkçe sürümü de bulunan uygulama, iOS kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak yüklenebiliyor.

Mcdonald’s Türkiye “Engelleri birlikte aşmak gibisi yok”

Görme engellilerin sosyal yaşama katılımını kolaylaştırmak adına kısa süre önce iki öncü projeyi hayata geçiren McDonald’s Türkiye, “Engelleri birlikte aşmak gibisi yok” diyor.

McDonald’s’ın BlindLook platformuyla yaptığı iş birliği, görme engellilerin restoranlarla ilgili daha kolay bilgi edinmesini ve ulaşmasını sağlıyor. BlindLook uygulaması ya da internet sitesi kullanıcılara en yakın engelsiz restoranı buluyor, yol tarifi sağlıyor ve sipariş öncesi menüler sesli olarak okunuyor.

Engelleri kaldıran bir diğer proje ise ‘Sesli Menü’ uygulaması… JCI Türkiye Derneği’nin Avrasya Şubesi ile hayata geçirilen proje kapsamında McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilen QR kodu okutan görme engelliler McDonald’s ürünlerini sesli olarak dinleyebiliyor, hızlı, kolay ve temassız bir şekilde sipariş verebiliyor.

Kaynak: Marketing Türkiye